Na czarno-białej fotografii, wykonanej prawdopodobnie w latach 30. lub 40. XX wieku, widzimy woz konny Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziechowach. Przed drewnianym budynkiem – najpewniej remizą lub domem ludowym – zaprzęgnięte dwa konie ciągną klasyczny, ręczny wóz strażacki. Na jego platformie siedzi kilku druhów w odświętnych mundurach i charakterystycznych hełmach. Obraz ten to nie tylko dokumentacja techniczna – to również symbol dawnych czasów, gdy ratowanie mienia i życia opierało się na sile mięśni ludzi i zwierząt.
W początkach istnienia jednostki OSP Radziechowy, która powstała w 1905 roku, jedynym możliwym środkiem transportu sprzętu strażackiego były wozy konne. Takie pojazdy wyposażone były zazwyczaj w ręczną sikawkę tłokową, zbiornik na wodę, kilka odcinków węży parcianych i podstawowe narzędzia. Gdy wybuchał pożar, konie były zaprzęgane w kilka minut – najczęściej trzymane były w pobliżu remizy lub w gospodarstwach strażaków.
Na zdjęciu uwagę zwraca skromność, ale i gotowość druhów. Pomimo trudnych warunków, braku radiostacji, silników i nowoczesnych narzędzi, druhowie z Radziechów byli zawsze w pogotowiu. Ich służba była oparta na solidarności, zaufaniu i głębokim poczuciu odpowiedzialności za lokalną społeczność.
Fotografia ta pochodzi z lokalnej kroniki lub archiwum prywatnego i stanowi cenny dokument historii jednostki OSP Radziechowy. Dzięki takim zdjęciom możemy zobaczyć, jak wyglądało życie strażaków w okresie międzywojennym lub tuż po wojnie – zanim do służby trafiły pierwsze motopompy i samochody gaśnicze.
Choć dziś jednostka dysponuje nowoczesnymi pojazdami i sprzętem, to właśnie takie kadry przypominają o korzeniach strażackiej tradycji – pełnej poświęcenia, ręcznej pracy i siły ducha.
📸 Zdjęcie przedstawia zaprzęg konny Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziechowach, najprawdopodobniej z lat 30.–40. XX wieku. W tle widoczny budynek remizy lub lokalnej instytucji, przy której druhowie zbierali się do służby.
W roku 2024 w ramach projektu „Atrakcyjna przestrzeń przy Remizie OSP w Radziechowach”, było stworzenie ekspozycji odrestaurowanego bojowego wozu konnego, który niegdyś pełnił ważną rolę w miejscowości Radziechowy.

